Filia 1


Katalog on-line | Wydarzenia | Historia | Nowości | Galeria | Usługi | Kontakt




Bajkolandia wita Was






Dnia 02.10 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży miało miejsce spotkanie z dziećmi z gr. VII z Miejskiego Przedszkola nr 3. Ponieważ dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w naszej bibliotece opowiedziałyśmy co należy zrobić aby zostać jej czytelnikiem, jakie książki można tutaj znaleźć a także jakich zasad należy w bibliotece przestrzegać. Porozmawialiśmy również o tym w jaki sposób należy traktować książki by służyły nam wiele lat. Okazało się, że nasi goście mają ogromną wiedzę na ten temat. Po przeczytaniu opowiadania P. Bourgeois „Franklin chce mieć zwierzątko” przyszedł czas na oglądanie najciekawszych książek z naszego księgozbioru.
Czas spędzany w miłym towarzystwie jak zwykle minął nam bardzo szybko.
Mamy nadzieję, że dzieci odwiedzą nas ponownie już wkrótce.
Wizyta ta zapoczątkowała cykl spotkań z dziećmi ze szkól i przedszkoli w nowym roku szkolnym.












"Sieciaki"







24 lipca w Bibliotece Publicznej im. Jana Machulskiego odbył się piknik dla dzieci w ramach ogólnopolskiej akcji „Sieciaki na wakacjach”. Dzieci uczyły się jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Spotkanie było jedną wspólną zabawą, bo dzieci oglądały filmy, rozwiązywały krzyżówki i rebusy, kolorowały rysunki. Ostatnim elementem spotkania było budowanie robotów przypominających bohatera obejrzanych kreskówek – Net Robiego. Dzieci zaangażowały się niesamowicie – ze starych kartonów, korków, rolek, folii aluminiowej i makulatury wyczarowały piękne roboty, z którymi miały okazję zrobić sobie zdjęcie. Spotkanie zostało zwieńczone słodkim poczęstunkiem i wręczeniem dyplomów oraz naklejek wszystkim uczestnikom pikniku. Serdecznie dziękujemy Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji Orange za przesłany pakiet materiałów edukacyjnych. Do udziału w akcji zaangażowała się Filia nr 1 i Filia nr 2 Biblioteki Publicznej.











"Czytanie łączy pokolenia"






14 maja w Bibliotece miało miejsce mnóstwo różnych wydarzeń. Z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek zorganizowałyśmy między innymi zajęcia na temat ekslibrisów dla dwóch klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz grupy dzieci ze SP nr 1 oraz zainteresowanych czytelników. Dzieci dowiedziały się co to jest ekslibris, jakie elementy powinien zawierać, poznały też jego krótką historię. Najbardziej podobało im się jednak tworzenie własnego znaku książkowego. Z zainteresowaniem obejrzały także naszą wystawę ekslibrisów.
Po lekcji dzieci zostały zaproszone do wzięcia udziału w kolejnych atrakcjach przygotowanych dla młodych czytelników. Mogły zatem narysować kredą na chodniku ulubionego bohatera oraz wziąć udział w tworzeniu najdłuższej bajki świata. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także malowanie twarzy i robienie tatuaży. Tego dnia odwiedziła nas również młodzież z Miejskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II biorąca udział w akcji promującej czytanie. Po południu chętni mogli pobawić się w kalambury. Po całym dniu wspólnych zabaw i spotkań z naszymi czytelnikami zostało nam na pamiątkę wiele pięknych ekslibrisów stworzonych przez dzieci, bajka o rodzinie Pantalonów, kolorowe rysunki na chodniku przed biblioteką i miłe wspomnienia.
Oj działo się tego dnia w bibliotece działo...











"Spotkania w Książkolandii"






24 kwietnia dwie grupy 6-latków z Miejskiego Przedszkola nr 1 wzięły udział w lekcji bibliotecznej na temat czasopism. „Koniki” i „Liski” dowiedziały się co to jest czasopismo, jakie mogą być rodzaje czasopism i oczywiście co się w takim wydawnictwie znajduje. Z uwagą wysłuchały dwóch opowiadań ze „Świerszczyka” – „Czysta przyjemność” W. Widłaka i „Inny smok” M. Strzałkowskiej. Następnie mogły pooglądać przygotowane pisma – „Świerszczyk”, „Miś”, „Scooby-Doo”, „Kaczor Donald”, Barbie”, „Księżniczka”, każdy znalazł coś dla siebie. Niektórym tak się spodobały, że obiecali odwiedzić nas wkrótce z rodzicami i wypożyczyć wybrane tytuły. Na koniec dzieci opowiedziały jeszcze o czasopismach, które czytają w domach.








20 lutego 2014 roku ponownie gościłyśmy w naszej bibliotece dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 (poprzednie wizyty odbyły się w październiku i listopadzie). Dzieci wysłuchały kilku opowiadań R. Piątkowskiej, B. Ciwoniuk i P. Bourgeois. Ponieważ ich tematyka była bardzo zróżnicowana mogłyśmy porozmawiać z dziećmi na wiele tematów. Dowiedziałyśmy się jakimi pupilami opiekują się maluchy, czy i w jaki sposób dbają o porządek, czy lubią chodzić do kina i czy wiedzą jak należy się w tym miejscu zachować oraz czy wiedzą co należy zrobić w razie gdyby zgubiły się w sklepie. Wspólnie spędzony czas minął nam jak zwykle bardzo szybko i miło.














"Historia pisma"






2 i 4 grudnia 2013 roku do naszej biblioteki przyszły dwie klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z opiekunkami p. R. Papis i p. E. Adamkiewicz na lekcje biblioteczne. W trakcie spotkania przedstawiłyśmy krótką historię pisma, narzędzi i materiałów pisarskich. Dzieci chętnie dzieliły się z nami swoją wiedzą na ten temat i z zainteresowaniem obejrzały przygotowane przez nas materiały – zwoje, kipu, ilustracje alfabetów poszczególnych ludów, papirusy z hieroglifami. Dla urozmaicenia zajęć dzieci mogły wcielić się w skrybów i napisać swoje imię za pomocą hieroglifów lub bastardy. Podczas wykonywania tej pracy stwierdziły, że skrybowie mieli bardzo ciężkie i żmudne zajęcie.








ROK  TUWIMA




"Piknik z Tuwimem"








"Kraina Pana Tuwima"







http://www.tuwim.org/


7 czerwca 2013 r. w czytelni Biblioteki Publicznej zaprosiliśmy dzieci na "Piknik z Tuwimem". W programie były występy Wojciecha Poradowskiego, aktora Teatru Powszechnego w Łodzi, przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola Nr 2 pod opieką pani Lidii Lichańskiej, dzieci ze szkoły podstawowej nr 1, pod opieką pani Elżbiety Rutkowskiej.
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Kraina Pana Tuwima". Były również gry, zabawy, konkursy i wiele innych atrakcji.










20 września odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie Gimnazjum z Zespołu Szkół Specjalnych w Aleksandrowie wraz z nauczycielką Panią Pauliną Szafarz. Uczniowie wypożyczyli omawianą w najbliższym czasie lekturę, korzystali z Internetu, zapoznali się z czasopismami dostępnymi w bibliotece.
Obejrzeli również obdywającą się w czytelni Biblioteki Publicznej wystawę znanej i cenionej artystki Joanny Hrk "Obrazy słów".Wystawę stanowiły wybrane ilustracje do bajek dla dzieci i poezji dla dorosłych.
Wystawione prace podobały się gimnazjalistom, swoje ciepłe i miłe opinie wpisali do kroniki biblioteki.







FERIE W BIBLIOTECE





Podczas ferii zimowych dzieci z naszej gminy miały okazję uczestniczyć w zajęciach literacko-plastycznych: „Papierowe Fantazje” organizowanych przez Filię nr 1. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a dobry nastrój udzielał się wszystkim mimo mroźnej pogody za oknem.
Dzieci wykonywały między innymi: maski karnawałowe, walentynki, origami z kółek, podwodne pejzaże, wydzieranki, wielobarwne pawie, witraże, dżdżownice z rajstop czy rybki z płyt CD. Nie zabrakło nietypowych atrakcji. Dzieciom szczególnie spodobał się Dzień z Piratami, gdzie wspólnie słuchaliśmy szant, tworzyliśmy tratwy i czapki prawdziwych piratów. Podczas Dnia Pocztowego zapoznaliśmy się z historią poczty, oglądaliśmy klasery i tworzyliśmy własne znaczki. Z kolei dzień pod hasłem: Podróż do Gwiazd przybliżył nam tajemnice kosmosu. Dzieci obejrzały projektor gwiazd oraz trójwymiarową książkę o planetach, a także stworzyły własne, gwiazdkowe witraże.



©2011 Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie
Projekt graficzny Joeystudio.pl