Exlibrisy bibliotek polskich






http://www.biblioteka.pwr.wroc.pl/files/prv/id16/o_bibliotece


Jedną z imprez zorganizowanych z okazji Tygodnia Bibliotek w 2012 r. była wystawa exlibrisów polskich bibliotek.

O ekslibrisach
Co to takiego ekslibris? Mała kartka papieru, zawierająca łaciński napis „ex libris” oznaczający „z księgozbioru” czy „z książek” oraz imię i nazwisko właściciela zbioru książek – to ekslibris, wykwintne oznakowanie własnej książki, wklejany na wewnętrznej stronie okładki każdej książki w bibliotece.
Pierwsze znane polskie ekslibrisy pochodzą sprzed niemal 500 lat, z roku 1516 i 1517, a należały do arcybiskupa polskiego Macieja Drzewickiego Ziemi Radomskiej – biskupa, a później kanclerza wielkiego koronnego, arcybiskupa i prymasa Polski. Dziś wielu bibliofilów, czy nawet zwyczajnych posiadaczy księgozbiorów, ma własny ekslibris, a czasem kilka. To efekt rozwoju kulturalnego społeczeństwa i dużej dostępności książek. Ekslibris dzisiaj to zazwyczaj wykonana na zamówienie niewielka rozmiarami grafika z dedykacją, która czasem już nie jest związana organicznie z książką, istnieje niezależnie i spełnia inne niż zakładano funkcje, np. jest przedmiotem zbieractwa i prezentacji na wystawach.
Ekslibris budziłby niewielkie lub żadne zainteresowanie, gdyby nie towarzyszący zazwyczaj napisowi rysunek, charakteryzujący księgozbiór bądź jego właściciela. Rysunek na ekslibrisie często jest anegdotyczny, żartobliwy, czasem jest nawet całą rozbudowaną sceną, posiadającą swoją dramaturgię, przedstawiającą jakieś mniej czy bardziej ważne wydarzenie. Tematem wiodącym rysunku na ekslibrisie mogą być orły, numizmatyka, heraldyka, muzyka, kosmos, militaria, kolek, sport, turystyka, portrety sławnych ludzi, akt kobiecy, przyroda (zwierzęta, ptaki, kwiaty, rośliny etc.) czy inne. Mogą to też być obiekty krajobrazowe, w tym stworzone przez człowieka dzieła architektoniczne, zarówno pojedyncze i ich detale, jak i całe miasta. Jest też ekslibris przedmiotem kolekcjonerstwa. Twórcy i kolekcjo-nerzy poświęcają wiele uwagi ekslibrisom o ściśle określonym programie ikonograficznym, wymieniając je, prezentując i oglądając na wystawach.






powrót do archiwum 2012


powrót do galerii


powrót do galerii Wystawy

©2011 Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie
Projekt graficzny Joeystudio.pl