"Nie tylko petanka...
W kręgu haftów regionalnych"
10. 04. 2013 w czytelni odbyła się prelekcja pani
Alicji Woźniak.
Alicja Woźniak jest wybitnym etnografem, starszym kustoszem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Od trzydziestu lat zajmuje się tkaniną i strojem ludowym. Jest autorką wielu wystaw, publikacji, projektów oraz filmów. Nie ma w województwie lepiej przygotowanego merytorycznie człowieka, jeżeli chodzi o sprawy stroju, tkaniny, haftów.
O projekcie
Projekt „Nie tylko petanka….W kręgu haftów regionalnych I edycja” to pierwszy etap przedsięwzięcia, które swoim zasięgiem docelowo ma objąć najważniejsze regiony etnograficzne województwa łódzkiego. Do regionów z żywą jeszcze kulturą ludową należą: opoczyńskie, łowickie i sieradzkie. Projekt ma na celu zachowanie tradycyjnego haftu opoczyńskiego, a także jego popularyzację w środowisku wielkomiejskim Łodzi.
Petanka jest najbardziej charakterystycznym elementem haftu opoczyńskiego, występuje we wszystkich kompozycjach, niezależnie od techniki hafciarskiej. Najstarszym haftem opoczyńskim był haft przeszywany, późniejszy krzyżykowy, a najbardziej współczesny to haft płaski. Wzory opoczyńskie mają charakter zgeometryzowany, pasowy i elementem rozdzielającym jest właśnie petanka. Petanka to nazwa regionalna ściegu przed igłą przeplatanego dodatkową nitką. Haft służył do ozdabiania elementów stroju opoczyńskiego. Stanowił także ważny element wystroju wnętrza. Najstarsze hafty były w kolorze białym, czarno-białym i pomarańczowo-czarnym. Z czasem kolorystyka haftów uległa wzbogaceniu. W regionie opoczyńskim do dnia dzisiejszego tradycja haftu jest żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Celem bezpośrednim projektu jest promocja i podtrzymywanie tradycyjnych wzorów hafciarskich charakterystycznych dla regionu opoczyńskiego oraz rozpowszechnienie haftu opoczyńskiego poprzez przekazanie wzornictwa i technik haftu miłośnikom ze środowiska wielkomiejskiego.
powrót do archiwum 2013
powrót do galerii
powrót do galerii Spotkania